Yazılım
Yazılım (Software) Çeşitleri

Yeni bir Programlama Temelleri dersi makalesi ile birlikteyiz.

Yazılımlar; Sistem programları, sürücüler ve uygulama programları olarak gruplandırılırlar. Bu yazılımları şöyle açıklayabiliriz.

Sistem Programları: Her program, bir işletim sistemi üzerinde çalışır. İşletim sistemi diğer programların çalışması içim gerekli olan kaynakları ve ortamı sağlar. Bilgisayarı  yöneten,  denetleyen, kontrol eden yazılımlardır. Linux, Pardus, Windows yazılımları buna örnektir.

Sürücüler  (Driver) : İşletim sistemi ile donanım aygıtları arasında iletişim sağlayan programlardır. Klavye ile yazılan yazılımların algılanması için, klavyenin sürücü programı kullanılır.  

Uygulamalar: İşletim sistemi üzerinde çalışan, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu işlevleri sağlayan programlardır. Belli  bir  alana  ve uygulamaya ilişkin olarak kullanıcılar için geliştirilmiş yazılımlardır. Örneğin:  Kelime işlemci programları, web hazırlama araçları, programlama araçları vb.

Bütün  sistem  programları  içinde  en  temel  yazılım  işletim  sistemidir  ki,  bilgisayarın bütün  donanım  ve  yazılım  kaynaklarını  kontrol  ettiği  gibi  kullanıcılara  ait  uygulama yazılımlarının da çalıştırılmalarını ve denetlenmelerini sağlar.Yorum Ekle

Adınız
Yorumunuz
  Oylama  
Kötü İyi
Doğrulama Kodu


Sayfa Başına Dön